Szambo w przydomowym ogrodzie

Budując dom, może okazać się, że działka budowlana nie znajduje się w pobliżu systemu kanalizacji miejskiej. Przez to należy zadbać, żeby na jej terenie znalazła się przydomowa oczyszczalnia ścieków lub szambo. To drugie nadal jest najpopularniejszym rozwiązaniem w tego typu sytuacjach. Trzeba pamiętać przy jego wyborze o kilku istotnych informacjach, które pozwolą wybrać odpowiednie dla naszych potrzeb.

Budowa, wielkość i użytkowanie szamba

zbiorniki na szamboOdpowiednia wielkość i kształt są bardzo istotne. Produkujące zbiorniki na szambo firmy zalecają, aby wybierać owalne lub okrągłe, które pomogą w równomiernym rozłożeniu naprężeń na ściany szamba. Pozwoli to uniknąć ich pękania po czasie. Wielkość wpływa na to, ile ścieków będzie ono w stanie pomieścić. Jeżeli rodzina i dom są duże, taki też musi być zbiornik. Jeśli zainstalowany zostanie zbyt mały, nie tylko trzeba będzie bardzo często korzystać z usług firm zajmujących się wywózką ścieków do oczyszczalni; ale także zbiornik taki, grozić będzie wybiciem jego zawartości. Zdarzyć się tak może przez nasilone opady deszczu lub nagłą zwiększoną produkcję ścieków. Pamiętać też należy, aby wybrać szambo od firmy z produktami atestowanymi. To gwarantuje, że zbiornik został wykonany z materiałów wysokiej jakości. Najważniejsze w tym wypadku są substancje wodouszczelniające, których odpowiednia ilość gwarantuje, że nie dojdzie do skażenia gleby przez wyciek zawartości szamba.

Ze względu na to, że nie wszystkie działki budowlane posiadają podłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej, ich właściciele często decydują się na montaż przydomowego szamba. Pamiętać jednak muszą przy tym o wyborze zbiornika wykonanego z użyciem odpowiednich materiałów i dostosowanych do wielkości gospodarstwa domowego.