Wpływ podkładek miedzianych na wytrzymałość połączenia

 

Do czego służą podkładki w połączeniach śrubowych? Niejedna osoba będąca laikiem pewnie zadaje sobie to pytanie. Tymczasem podkładki doceniają osoby, które choć raz wykonywały połączenie śrubowe, tym bardziej jeśli wcześniej mieli do czynienia z takim połączeniem bez podłożenia podkładki.

Zastosowanie podkładek miedzianych

podkładki miedzianeDzięki podkładce przede wszystkim uzyskujemy stabilność połączenia. Połączenie śrubowe bez zastosowania podkładki jest dość słabe ponieważ z jednej strony tylko nakrętka tworzy powierzchnię styku połączenia śrubowego z łączonymi elementami, a od tej powierzchni wiele zależy. Im większe powierzchnia styku tym połączenie śrubowe jest mocniejsze, dlatego większe podkładki lepiej trzymają ze sobą elementy. Działa to na takiej zasadzie, że siła skrętu śruby przenosi się na podkładkę. Jeśli by jej nie było działałaby ona tylko punktowo, a co za tym idzie mniej skutecznie. W tym miejscu powiem jeszcze o zaletach jakie dają podkładki miedziane nad zwykłymi. Chodzi przede wszystkim o mikrostrukturę metalu, która nie jest do końca płaska, tylko pojawiają się na jej powierzchni małe nierówności. Miedź jako materiał znacznie miększy niż inne stosowane materiału pod wpływem nacisku śruby dostosowuje się do tych nierówności i dzięki temu zwiększa się powierzchnia styku tych materiałów, co daje, jak już wcześniej wspomniałem, znacznie mocniejsze połączenie śrubowe.

Dodatkową zaleta stosowania miedzi jako podkładek, to uzyskanie dobrej szczelności połączenia. W takim przypadku podkładek miedzianych często używa się jako elementów dociskowych, oraz jako uszczelek przy połączeniach elementów tłoczących jakąś ciecz, na przykład wodę lub olej. Często też można takie uszczelki spotkać w miejscach gdzie występują żrące oleje.