Właściwy dobór filtrów do wentylacji

Stworzenie warunków dla komfortowego przebywania w pomieszczeniu to jedna z nadrzędnych spraw jakie muszą zapewnić projektanci i wykonawcy. Jednym z warunków jaki musi zostać spełniony to zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. Służą do tego sieci wentylacyjne nawiewne oraz odwiewne.

Prawidłowa sieć wentylacyjna

filtry do wentylacjiDla prawidłowego funkcjonowania sieci wentylacyjnych niezbędne jest jej właściwe zaprojektowanie z uwzględnieniem odpowiednich filtrów. Dobrze dobrane filtry do wentylacji to jednak nie wszystko. Konieczny jest również ich bezbłędny montaż bez pomijania punktów montażowych i właściwe rozmieszczenie filtrów. Końcowym i również nieodzownym warunkiem sprawnego funkcjonowania sieci wentylacyjnych jest ich eksploatacja. Chodzi przede wszystkim o systematyczną wymianę filtrów w celu uniknięcia blokady przepływu powietrza i namnażania się grzybów i drobnoustrojów. Spóźnianie się z wymianą filtrów prowadzi również do głośnej pracy sieci wentylacyjnej wynikającej ze wzmożonego ciśnienia na zabrudzonych filtrach. Do wykonania prawidłowej wentylacji używa się podstawowych filtrów występujących na rynku. To filtry kasetowe, kieszeniowe i tłuszczowe. Zwykle w sieci wentylacyjnej używa się filtrowania dwustopniowego i trójstopniowego. Polega to na montażu w określonych odległościach filtrów wstępnego oczyszczania, średniego oczyszczania i absolutnego oczyszczania na końcu. Różne pomieszczenia mają inne normy wymaganej czystości i należy dobrze dobrać filtry aby te normy spełniać.

Filtry do wentylacji posiadają różne kształty i wymiary. Są to zwykle filtry kanałowe montowane na złączach elementów sieci wentylacyjnych. Ważne parametry procesu filtracji to: skuteczność filtracji, opór przepływu powietrza, powierzchnia filtracyjna, chłonność pyłowa, strumień objętości powietrza. Prawidłowo dobrane filtry zapewnią odpowiednią jakość powietrza i dobre funkcjonowanie sieci.