Różne przyczyny nie sprawdzania bazy BIK

 

Dla wielu kredytodawców sprawdzenie BIKu nie jest sprawą najistotniejszą. Po pierwsze, istnieją inne zewnętrzne bazy informacji gospodarczej, które mają miarodajne przełożenie z historii w samym BIK. Po drugie, banki i instytucje finansowe prowadzą własne bazy, w których mają już historię z BIK z danego okresu. Po trzecie, dla niektórych instytucji są ważne inne aspekty.

Szybkość to zautomatyzowanie

szybkie pożyczki gotówkowe bez bikuIstnieją takie bazy informacji gospodarczej, w których dokładnie widać, co dzieje się w BIK. Jeżeli klient zwleka z zapłaceniem raty za telefon, media, bądź opóźnił się z zapłaceniem raty w firmie pozabankowej powyżej 30 dni to jego zaległość zostanie odnotowana w BIG Info Monitor. Jeżeli jakieś zobowiązanie kredytowe będzie miało zaległość powyżej 90 dni to dane klienta zostaną wpisane do Bankowego Rejestru prowadzonego przez Związek Banków Polskich. Są to tzw. terminy krytyczne, które występują też w BIK i są widoczne w innych bazach. Jeżeli jesteśmy już klientem jakiegoś banku lub instytucji pozabankowej to bardzo często dana instytucja jest już w posiadaniu naszych danych, ponieważ przy okazji wzięcia np. pierwszej pożyczki posiłkowała się sprawdzeniem BIKu. Szybkie pożyczki gotówkowe bez BIKu są wówczas do wzięcia w formie całkowicie zautomatyzowanej, dzięki czemu nie będziemy musieli mieć styczności z decyzją na poziomie analitycznym. Prawdą jest też, że instytucje finansowe nie traktują bazy BIK priorytetowo. Dla niektórych instytucji ważniejsze jest np. rzetelne udokumentowanie uzyskiwanego dochodu.

Każdorazowo, kiedy mamy do czynienia z jakimś procesem, warto przyjrzeć się Formularzowi Informacyjnemu, który precyzyjnie odpowie na pytanie, w jakich bazach zostaną przetworzone nasze dane oraz czego będzie dotyczyło dane zapytanie.