Przykłady zastosowania falowników

 

Do sterowania urządzeń oraz maszyn wykorzystywanych w przemyśle niezbędne są specjalne obwody. Dzięki nim możliwa jest regulacja poszczególnych parametrów procesu. Jedną z najczęściej stosowanych maszyn jest silnik elektryczny umożliwiający działanie takich elementów jak: wentylatory, mieszadła czy taśmociągi. Do regulacji jego prędkości obrotowej w zadanym zakresie wykorzystuje się specjalne urządzenie.

Jak działa falownik?

falownikiPozwala ono przetwarzać wartość napięcia oraz jego częstotliwość. W ten sposób umożliwia sterowanie pracy silnika. Warto wspomnieć, że falowniki bo o nich mowa mogą być również wykorzystywane w innych instalacjach i zastosowaniach. Dobrym przykładem są chociażby instalacje fotowoltaiczne, gdzie również stosowane są inwertery. Ich zadaniem jest dostosowanie napięcia do parametrów, które panują w sieci elektroenergetycznej. Z paneli fotowoltaicznych uzyskiwane jest bowiem napięcie stałe, które musi być zamienione na przemienne o odpowiedniej amplitudzie. Tylko takie napięcie może być wykorzystane do zasilania odbiorników domowych. Jak widać falowniki są stosowane w różnych aplikacjach. Dzięki nim możliwa jest zamiana napięcia do takiego poziomu i charakteru jaki jest wymagany w danym zastosowaniu. Warto wspomnieć, że takie urządzenia można bez problemu kupić w punktach stacjonarnych jak i również za pośrednictwem Internetu.

Ich cena jest uwarunkowana od parametrów, które są potrzebne. Jak widać obecnie powszechnie stosowane są rozwiązania dzięki którym możliwe jest proste i skuteczne sterowanie różnych maszyn. Dodatkowo falowniki umożliwiają podłączenie paneli fotowoltaicznych do sieci. Instalacja elektryczna wykorzystująca te sprzęty powinna być wyposażona dodatkowo w szereg zabezpieczeń. Dzięki temu jest ona w pełni bezpieczna dla użytkownika.