Laserowe cięcie plexi

Pleksi jest bardzo wdzięcznym materiałem, który bez oporu poddaje się obróbce. Jest też stosunkowo tańsza od szkła i przeźroczysta dlatego stała się wygodnym jego zamiennikiem. Posiada właściwości, dzięki którym znalazła zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Jest odporna na działanie promieni słonecznych.

Laserowa metoda cięcia plexi

cięcie plexi laseremPłyty plexi można oczywiście ciąć. Do tego należy użyć odpowiednich narzędzi. O tym jakich narzędzi użyjemy decyduje grubość płyty ale cięcie plexi laserem jest najpowszechniej stosowaną metodą. Jest to sposób na tyle uniwersalny, że pozwala ciąć płyty o grubości do 30 mm. Ten sam laser możemy wykorzystać także do cięcia akrylu. Pleksi ma niską temperaturę topnienia dlatego do jej obróbki przyda nam się laser CO2. Zapewni on dobra jakość krawędzi. Będą gładkie i z połyskiem. Możemy tez dobrać do niego odpowiednią soczewkę. Mała średnica wiązki da nam możliwość cięcia krzywych o małych promieniach. Przez to mamy szerokie pole do popisu jeśli chodzi o ilość wzorów i kształtów. Ten aspekt jest bardzo istotny w branży dekoratorskiej. Laser gwarantuje także precyzyjność cięcia nawet z dokładnością do 0,1 mm. Oczywiście jak każda technologia i laser ma kilka słabych stron. Jednym z nim jest skupienie wiązki. Sam punkt skupienia jest punktem cięcia jednak poza nim energia jest już rozproszona i jakość cięcia spada. Wszystko zależy także od jakości zakupionego urządzenia i grubości pleksi. Pamiętajmy także o zdjęciu z plexi warstwy ochronnej przed cięciem jeśli jest ona papierowa.

Nie mniej jednak przy odpowiednio dobranym narzędziu i płycie efektywność cięcia laserem jest bardzo wysoka. Dzięki temu właśnie pleksi stosowana jest w reklamie ale także jako element zadaszenia. Z powodzeniem zastępuje szklane przegrody w bankach, sklepach, w punktach pocztowych jako zamiennik szkła.