Co trzeba wiedzieć o wapnie chlorowanym przed zakupem?

Wapno chlorowane określane jest również mianem podchlorynu wapnia. Jest to nic innego jak jak mieszanina podchlorynu oraz chlorku wapnia. Dzięki swoim właściwościom wykorzystywany jest głównie jako środek dezynfekujący oraz wybielający. Posiada specyficzny zapach chloru oraz białą barwę.

Czym jest podchloryn wania?

wapno chlorowaneJak łatwo się domyślić wapno chlorowane jest wykorzystywane wszędzie, gdzie konieczna jest stała dezynfekcja. Służba zdrowia wykorzystuje jego właściwości do dezynfekcji sprzętu medycznego, urządzeń sanitarnych, a także wnętrz karetek. Środki chemiczne stworzone na bazie tej substancji skutecznie zwalczają bakterie, grzyby, a nawet glony. Ostatnia grupa przeznaczenia sprawia, że wapno chlorowane pojawia się w działaniach mających na celu ochronę wód. Skutecznie chroni poszczególne elementy systemów przed osadzeniem się mikroorganizmów, glonów czy innych niepożądanych bądź szkodliwych substancji. Substancja jest wykorzystywana nie tylko w przypadku dezynfekcji wody technologicznej, ale również pitnej. Kolejną, równie ważną właściwością wapna chlorowanego jest bielenie. Wykorzystywane jest ono szczególnie w przemyśle papierniczym oraz tekstylnym. Warto mieć na uwadze, że mimo zastosowania tej substancji w oczyszczaniu wody pitnej, podczas jej stosowania należy zachować szczególną ostrożność. Mimo szerokiego, dobroczynnego zastosowania jest ona bardzo niebezpieczna w formie stałej. Działa wówczas drażniąco na skórę oraz drogi oddechowe. Należy przechowywać ją z dala od dzieci oraz zwierząt, w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Po wapno chlorowane warto udać się do profesjonalnego sklepu z odczynnikami chemicznymi. Jego zastosowanie powinno być ograniczone wyłącznie do podanego przez producenta na opakowaniu. Niewłaściwe użytkowanie może doprowadzić do uszkodzenia oczu, a także poparzeń skórnych.